Tom Guyon och Frankrike dominerar Coupe de l'Avenir
Värdlandet Belgien hade en tuff tid i den här upplagan av Coupe de l'avenir. De unga belgarna hade också mycket otur, precis som det stora MX of Nations-laget. I slutställningen, över de tre klasserna (65cc, 85cc, Open), var fransmännen de stora vinnarna före Sverige och Lettland. Lag Belgien fick nöja sig med en 7:ade plats på landrankingen.
Öppna: Guyon stjäl showen
Även om de ordinarie svenskarna (Emil Jönrup, Laban Alm, Rasmus Hakanson) tog landklassificeringen före Storbritannien (Sam Nunn, James Barker, Tom Grimshaw) och Frankrike (Tom Guyon, Toni Giorgessi, Bogdan Krajewski) så var det fransmannen Guyon som stack ut i den öppna kategorin. Den tidigare vice ungdomsvärldsmästaren vann de tre serierna.
Sacha och Lucas Coenen var i underläge jämfört med kvartslitersförarna med sina 125cc. De tidigare vinnarna av Coupe de l'avenir kunde inte göra mer än att visa blixtar av sin klass. Sacha Coenen (bild ovan) kom på en lysande andraplats i andra heatet och satte till och med snabbaste varvtiden. I finalheatet red Brysselbon från 35:e till 10:e plats efter ett fall i starten.
Han slutade 9:a i slutställningen. Helgens sista lopp var också det bästa för Matteo Puffet. Yamaha-åkaren kom 7:a. För Lucas Coenen var det en helg att snabbt glömma.
Lettland sväljer huvudet i 85cc
Letterna satte tydligt sina spår i 85cc-heaten. Janis Martins Reisulis skrev båda serierna, var och en för Tomass Saicans. Gyan Doensen var den bästa lågländaren i 85cc. Den snabbe limburgaren slutade 6:a totalt tack vare P6, P8 och P10 poäng. Dean Gregoire var bra för 12-7-8 i Baisieux. Han slutade 7:a i slutställningen. För belgarna var Ian Ampoorter helgens bästa burk. Ian lämnade en 7:ade, 9de i 11de plats för en 8:e plats totalt.
För Douwe Van Mechgelen, som var i utmärkt form under EMX85-finalen i Riola Sardo, flödade Coupe de l'avenir. I första racet fick Husqvarna-föraren punktering framtill, men under omstarten kraschade han kraftigt. Lyckligtvis utan större problem.
65cc: Fransmännen satte tonen
Precis som i 85cc dominerade två ryttare från samma land debatterna i minsta klass. Léo Diss Fenard (2-1) vann individuellt före sin landsman Slény Goyer (1-6). Raphaël Mennilo var tillräckligt konsekvent (9-11) för att hjälpa Frankrike att vinna. Lucas Leok, son till Aigar Leok, visade redan sina färdigheter i Riola Sardo med en europeisk titel och slutade trea i Baisieux varje gång.
Tyvärr kunde de belgiska åkarna inte visa vad de har att erbjuda. Torre Van Mechgelen fick nöja sig med en 20:aste i 21ste plats. Joshua Weigert nådde topp 10 i första racet som 19:ede men slog hårt i marken. Som tur var kom han också bra ut.
resultat
Kvalifikationer
Öppen
1. Tom Guyon, 2. Rainers Zuks, 3. Tom Grimshaw, 4. Sam Nunn, 5. Sacha Coenen, 6. Emil Jönrup, 7. Rasmus Hakansson, 8. Dylan Marchand, 9. Matteo Puffet, 10. Meico Vettik, 11. Pihlak Egert, 12. Toni Giorgessi, 13. Bogdan Krajewski, 14. Joel Elsener, 15. Aidan McDonagh, 16. Joakim Bolviken, 17. Joni Makela, 18. Rudolfs Aumeistars, 19. Ben Kennedy, 20. Mathias Kjorstad. 21. Sampo Rainio, 22. Laban Alm, 23. Andreas Carrico, 24. Udis Freibergs, 25. Hugo Buchelot, 26. James Barker, 27. Peter Rino, 28. Kasmir Hindersson, 29. Lucas Coenen, 30. Arthur Steffen, 31. Reece Ross, 32. Hugo Stiennes, 33. Leander Thunshelle, 34. Tristan Uiga, 35. Alex Almeida, 36. Noah Deboutez
85cc
1. Janis-Martins Reisulis, 2. Tomas Saicans, 3. Marius Nordbo, 4. Basile Pigois, 5. Aaro Menno, 6. Otto Gustavson, 7. Ben Lucas Bremser, 8. Gyan Doensen, 9. Liam Bruneau, 10. Aaron Kowatsch, 11. Oliver Martinsen, 12. Markuss Kokins, 13. Somo Koskinen, 14. Felix Cardineau, 15. Jan-Marten P&ju, 16. Dean Gregoire, 17. Cole McCullough, 18. Jasper Koiv, 19. Freddie Bartlett 20. Eemil Pesonen, 21. Ryan Oppliger, 22. Ian Ampoorter, 23. Lenny Geisseler, 24. Travis Leok, 25. Jarne Bervoets, 26. Ryan Waggott, 27. Charlie Richmond, 28. Marvin Vokt, 29. Jonas Hanart, 30. Will Haddock, 31. Jack Meara, 32. Nathan Denuit, 33. Dario Zanolin, 34. Lewis Spratt, 35. Goncaio Cardoso, 36. Antoine Galvan, 37. Dinis Sousa, 38. Sandro Sols, 39. Guilherme Rocha, 40. Douwe Van Mechgelen DNS Christian Thue
65cc
1. Sleny Goyer, 2. Robbie Daly, 3. Leo Diss Fenard, 4. Alfie Geddes Green, 5. Enriko Peilman, 6. Lucas Leok, 7. Karl Teesalu, 8. Olly Waters, 9. Alfie Herron, 10. Toms Dankerts, 11. Eeka Laaksonen, 12. Dante Lantz, 13. Oliver Jönsson, 14. Raphaël Mennilo, 15. Ollie Holland, 16. Okko Ollila, 17. Guilherme Gomez, 18. Joshua Weigert, 19. Max Lindström, 20. Pileckis, 21. Denijs Bogdanovs, 22. Youness Tahere, 23. Torre Van Mechgelen, 24. Guilherme Alvez, 25. Clement Dewattines, 26. Kole Nally, 27. Viktor Leppälä, 28. Diego Bogers, 29. Miguel Cariade, 30. Miguel Cariade. Leny Ristuccia
FRAMTIDA CUP – ENskild
ÖPPEN
1. Tom GUYON 1+1+1; 2. Tom GRIMSHAW 2+4+2; 3. Rasmus HAKANSON 5+6+3; 4. Dylan MARCHAND 6+9+5; 5. Rainer ZUKS 4+5+12; 6. Sam NU 8+8+6; 7. Pihlak EGERT 9+7+9; 8. Emil JÖNRUP 13+10+4; 9. Sacha COENEN 17+2+10; 10. Laban ALM 7+13+13; 11. Mattéo PUFFET 18+11+7;… 17. Lucas COENEN 10+17+31;…
85CC
1. Janis-Martins REISULIS 1+1+1; 2. Tomass SAICANS 2+2+2; 3. Aaro MENNA 3+3+4; 4. Marius NORDBØ 8+5+5; 5 Basile PIGOIS 4+11+6; 6. Gyan DO 6+8+10; 7. Dekanus GREGOIRE 12+7+8; 8. Ian AMPOORTER 7+9+11; 9. Cole Mc CULLOGH 10+6+13; 10. Aaron KOWATSCH 27+4+3; 11. Felix CARDINEAU 9+17+9; 12. Sandro SOLS 24+13+7; 13. Otto GUSTAVSSON 16+18+12; 14. Ben Lucas BROMSAR 5+10+32; 15. Simo KOSKINEN 21+14+14; 16. Jarne BERVOETS 14+20+15; 17. Travis LEOK 11+16+24;
18. Charlie RICHMOND 19+12+21; 19. Liam BRUNEAU 13+21+19; 20 Oliver MARTINSEN 15+24+18;…
65CC
1. Léo DISS FENARD 2+1; 2. Lucas LEOK 3+3; 3 Sleny GOYER 1+6; 4 Alfie GEDDES-GRÖN 4+5; 5 Robbie DALY 6+7; 6 Karl TEASALU 5+8; 7 Alfie HERRON 8+9; 8 Olly WATERS 7+10; 9 Raphaël MENNILO 9+11; 10 Dante LANTZ 10+12; 11 Eeka LAAKSONEN 11+13; 12 Ollie HOLLAND 12+15; 13 Viktor LEPPÄLÄ 26+2; 14 Oliver JÖNSSON 14+14; 15 Okko OLLILA 13+17; 16 Enriko PEILMAN 29+4; 17 Max LINDSTRÖM 17+16; 18 Edijs PILECKIS 16+18; 19 Clement DEWATTINES 15+19; 20 Denijs BOGDANOVS 21+20; 21 Torre VAN MECHGELEN 20+21;…
FRAMTIDA CUP – LANDENKLASSNING PER KLASS
ÖPPEN
1. Sverige 48 poäng; 2. Storbritannien 56 poäng; 3. Frankrike 60 poäng; 4. Belgien 74 poäng; 5. Schweiz 83 poäng; 6. Estland 87 poäng; 7. Lettland 94 poäng; 8. Norge 130 poäng; 9. Finland 130 poäng; 10. Irland 161 poäng;...
85CC
1. Lettland; 2. Frankrike; 3. Finland; 4. Tyskland; 5. Belgien; 6. Norge; 7. Sverige;...
65CC
1. Frankrike 19 poäng; 2. Estland 23 poäng; 3. Storbritannien 29 poäng; 4. Finland 56 poäng; 5. Irland 62 poäng; 6. Sverige 66 poäng; 7. Belgien 94 poäng;...
JOEL ROBERT TROFE
1. Frankrike 148 poäng; 2. Sverige 222 poäng; 3. Lettland 224 poäng; 4. Estland 231 poäng; 5. Storbritannien 255 poäng; 6. Finland 261 poäng; 7. Belgien 267 poäng; 8. Irland 366 poäng;...
Också att läsa
Tävlar du om MX AIR TIME 2024-prispotten? Prenumerera …
En ny upplaga av MX AIR TIME kommer att hållas söndagen den 19 maj. Plats att vara är den nederländska kommunen Beckum. Registrera dig nu via Motoinside och vem vet...Galleri: MXGP Portugal 2024 XXL från NiekFotografie
Ryttarna och mekanikerna hade det svårt i Agueda. Det gäller även fotograferna eftersom väderförhållandena var tuffa! Ändå gjorde vår #NiekFotografie detta XXL-galleri...Jorge Prado i Simon Laengenfelder över Agueda
Portugals Grand Prix kommer att minnas länge och kan bli ett för historieböckerna. Det kraftiga regnet som föll över Agueda gjorde denna 2024-utgåva en brådska...Danee Gelissen på scen i Italien
Under den andra matchen i det italienska dammästerskapet fick Danee Gelissen klättra upp på prispallen. Limburgryttaren slutade tvåa bakom Kiara Fontanesi i båda heaten i Lovolo. Ceres71-drivrutinen startar...
Dina reaktioner